BACASIZ ŞÖMİNE NEDİR ?

Bacasız Şömine, artık bir lüks sembolü olmaktan çıkıp, daha geniş kitlelerin ulaşabileceği bir yaşam tarzı haline gelmiştir.

Yeni teknolojiler çıkmadan önce sadece odunlu şömineler kullanılmaktaydı ve elbette ki baca gerekmekteydi. Zaman içinde yakıt tipinin çeşitlenmesi yeni tarz şöminelerin üretilmesine olanak tanıdı. İşte bunlardan birisi de ETANOL yakıt kullanan BACASIZ ŞÖMİNELER. Etanol yandığında atık ve kül oluşturmadığı için baca da gerekmiyor. Hiç bir baca veya tesisata gerek kalmadan her mekana bacasız şömine uygulanabiliyor.

Şömine ateşinin insan üstünde tamamen psikolojik bir etkisi vardır. Şömine ateşi insanı çeker, çoğu zaman nedenini bilmese bile. Örneğin bir restorana gittiniz ve iki boş masa var. Birincisi şöminenin önünde, ikincisi cam kenarında. Elbette ki şömine önündeki masayı tercih ederiz. İster ateşin romantik etkisi diyelim ister sebepsiz, onunla ısınmaktan öte ateşin çekiciliğine kanıp şöminenin önünde buluruz kendimizi. Şömine farklı kullanım amaçları olsa da nihayetinde ısınmaktır esas neden. Çıtır çıtır odun sesini duymak ister insan, çoğu zaman. Bazen de uğraşmak istemez odunuyla külüyle pisiyle... O yüzden teknolojiden faydalanmak iyidir... Bugün artık odun dışında farklı yakıtlarla çalışan pek çok şömine teknolojisi geliştirilmiştir.

Üretim ve kullanım sebepleri farklı farklı olmasına rağmen nihayetinde şöminedir, yanan ateştir görmek istediğimiz.Fransız kültürünün büyük bir parçası olan şömine, ülkenin mimari yapı tarihinde de büyük bir yere sahiptir. Bugün Fransız yapılarının çoğunda şömine mevcuttur. Aynı Fransızlar gibi İngilizler de zengin bir şömine kültürüne sahip olup daha büyük ve gösterişli dış giydirmelerinin içerisinde küçük haznelere sahip şömineler olan ve klasik Victorian tarzı olarak da adlandırılan bir şömine stilini ortaya çıkarmıştır.

Amerika'da daha çok gazlı şömineler tercih edilmekte olup bugün yüz binlerce evde kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalar neticesinde Şömine bir evin değerini yaklaşık yüzde on iki artırdığı görülmektedir. Şömine yine başka bir araştırmaya göre ev alıcılarının yüzde ellisi içerisinde şömine olan bir eve daha fazla ödemeye hazır olduğunu belirtmiştir.

GENEL ÖZELLİKLER

  • Yeni konsept açık şömine .
  • Bacasızdır, donatım bağlantısı gerektirmez .
  • Verimli ve etkili ısıtma .
  • Bağımsız olarak test edilmiştir .
  • Apartman, ev, bar, restoran ve ofisler için idealdir .
  • Görülmemiş tasarım esnekliği .
  • Çevre dostu .
  • Yenilenebilir yeşil enerji ile çalışmaktadır .
  • Alev ayarını yapabilir ve dilediğiniz zaman açıp/kapatabilirsiniz

BACASIZ ŞÖMİNEDE NE YANAR ?

Bacasız şöminelerin esas mantığı, çevre dostu bir yakıt ile yanmasıdır.

Şeker, mısır veya herhangi bir hububattan elde edilebilen bu bitkisel yakıt yandığı zaman fosil yakıtların aksine çevreye veya insan sağlığına zarar verecek karbon monoksit veya benzeri hiçbir zararlı emisyon çıkarmamaktadır.

Bacasız şömine, zararlı emisyon çıkarmadığı gibi is, duman veya koku da yapmamaktadır.

Şömine Yakıt ikmali gerektirecek herhangi bir tesisat, boru gibi donatım veya emisyon için baca bağlantısı gerektirmediğinden bacasız şömine kapalı mekanda bile rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Bacasız şöminenin en önemli özelliklerinden birisi de taşınabilir olmasıdır ki bu da tasarımcılara ve mimarlara eşsiz bir tasarım esnekliği sunmaktadır. İstenirse bir sehpanın ortasında bile Bacasız şömine yapılabilmektedir.

 

Thumbnail Image 1

Burner

Bacasız şömine modellerinden Burner serisi

Bacasız Burner

Thumbnail Image 1

Etanol Yakıt

Bacasız şömine modellerinden yakıt çeşitleri.

Etanol Yakıt

Thumbnail Image 1

Tasarım

Bacasız şömine modellerinden Tasarım serisi

Bacasız Tasarım

Bacasız Şöminede kalite marka !

İzmir Şömine, Türkiye 'de yeni nesil bacasız şöminelerin tanınmış markası Hürsan Şömine ve Kaliflame 'nin yetkili bayisidir

Kaliflame Bacasız Şömine markasına ait referanslar: