ODUN FIRINI İLE YEMEK TARİFLERİSAFRANLI TAVUK

Malzemeler (4 kişi için):

1 pişmeye hazır büyük tavuk
2 diş sarımsak
1 tutam taze kekik
1 havuç
1 soğan
1 tutam safran
1 tatlı kaşığı bal
1 limon suyu
Tuz, karabiber
3 tatlı kaşığı zeytinyağı
Tavuğun içine kekik ve 1 diş sarımsağı koyup bağlayınız. Bir kapta zeytinyağı, safran, limon suyu, bal, tuz ve karabiberi karıştırınız ve bir fırça ile tüm tavuğa yediriniz. Bir miktar karışımı pişme esnasında sürmek için kabın zemininde bırakınız. Tavuğu Odun Fırınınızla beraber verilmiş olan fırın tepsisinin içine yerleştirin ve küp şeklinde kesilmiş soğan ve havucu, bütün 1 diş sarımsakla birlikte tepsinin kenarlarına yerleştiriniz.

Tavuğunuzun pişirilmesi;
Odun Fırınınızı kullanma kılavuzundaki öneri ve uyarılara dikkat ederek yakınız. İlk grup odun iyice yandıktan ve alevin gücü azaldıktan sonra tepsinizi fırının taş zeminine doğrudan koyunuz. Fırınınızın sıcaklığını bu esnada yaklaşık 300 derece civarlarında tutmak için fırının aşağı kapağındaki sürgüyü açıp kapayarak ayar yapınız, gerektiğinde odun ekleyiniz. Yalnız çok fazla odunu aynı anda ateşe eklemek fazla duman çıkaracağından pişirme gerekliliğinize göre sık sık ve azar azar odun atmanız daha iyi olacaktır. Tavuğu zaman zaman fırınınızın kapağını açıp kontrol ederek ve dış yüzeyin kuruyup kavrulmasını engellemek için daha önce hazırlamış olduğunuz karışımdan sürerek iyice pişiriniz. Tavuğunuzun iyice piştiğine emin olduktan sonra fırından çıkarıp doğrudan servis yapabilirsiniz.

KUZU TANDIR

Malzemeler (4 kişi için):

1 kg. kemikli kuzu eti
Tuz
2 ölçek su
1 tatlı kaşığı yoğurt
1 tatlı kaşığı sıvı yağ
1 tatlı kaşığı salça
1 çay kaşığı kekik
1 çay kaşığı biberiye

Etin hazırlanması;
Eti iyice yıkayınız ve büyük bir tencereye koyarak içine 2 su bardağı ve yeterince tuzu ekleyiniz. Önce harlı ateşte, kaynamaya başladığında ise kısık ateşte pişiriniz. Etiniz yumuşadığında Odun Fırınınız ile size verilmiş veya uygun göreceğiniz bir fırın tepsisine aktarınız. Çukur bir kapta yoğurt, sıvı yağ, salça, kekik, biberiyeyi iyice karıştırınız. Etinizin üzerine bu karışımı iyice yedirerek sürünüz.

Etin pişirilmesi;
Odun Fırınınızı kullanma kılavuzundaki öneri ve uyarılara dikkat ederek yakınız. İlk grup odun iyice yandıktan ve alevin gücü azaldıktan sonra fırın kabını fırınınızın taş zeminine koyunuz. Fırınınızın sıcaklığını bu esnada yaklaşık 300 derece civarlarında tutmak için fırının aşağı kapağındaki sürgüyü açıp kapayarak ayar yapınız, gerektiğinde odun ekleyiniz. Etinizi zaman zaman fırınınızın kapağını açıp kontrol ediniz ve dış yüzeyin kuruyup kavrulmasını engellemek için daha önce hazırlamış olduğunuz karışımdan sürünüz. Etinizin üzeri kızarana dek pişiriniz. Sıcak olarak servis yapınız.

SÜTLAÇ

Malzemeler (4 kişi için):

2.5 litre + 1 bardak süt,
1 tutam tuz,
200 gr. seker,
100 gr. pirinç,
1/4 ölçek nişasta
3 yumurta sarısı


Sütlaçların hazırlanması;
Pirinci bol suyla 3-4 kez yıkayıp süzünüz. Çukur bir kapta pirincin üzerini örtecek kadar ılık su koyunuz ve bir saat dinlenmeye bırakınız. Dinlendikten sonra pirincin suyunu süzdürünüz. İçine 1 tutam tuz katılmış sütü kaynatınız. Sütünüz kaynayınca pirinci ekleyiniz ve ağır ateşte karıştırarak 30 dakika pişiriniz. Sonra şekeri ekleyip 5 dakika daha pişiriniz. Nişastayı kalan bir bardak süt ile iyice eziniz ve kaynamakta olan süte azar azar yedirerek karışım koyulaşıncaya dek pişiriniz. Bu karışımı ılıtmak üzere ateşten alınız. Yumurta sarılarını küçük bir kapta çırpınız ve bu esnada ılımış sütlaçtan birkaç kaşık alarak yumurtaya yediriniz. Sonra bu yumurtalı karışımı tüm sütlaca karıştırınız. Sütlacı küçük boy fırın kaplarına (tercihen toprak kap) alınız.

Sütlaçların pişirilmesi;
Odun Fırınınızı kullanma kılavuzundaki öneri ve uyarılara dikkat ederek yakınız. İlk grup odun iyice yandıktan ve alevin gücü azaldıktan sonra içinde karışımınızın bulunduğu fırın kaplarındaki sütlacı Odun Fırınınızın taş zeminine yerleştiriniz. Fırınınızın sıcaklığını bu esnada yaklaşık 300 derece civarlarında tutmak için fırının aşağı kapağındaki sürgüyü açıp kapayarak ayar yapınız, gerektiğinde odun ekleyiniz.
Sütlaçlarınızın üzeri kızarıncaya hatta bir miktar yanıncaya kadar pişiriniz. Sütlaçları fırından çıkarınız ve soğuyunca servis yapınız.

PİZZA

Malzemeler
(2 kg. hamur / 25 cm. çaplı 10 adet pizza hamuru için):
2 kg. un
150 gr. hamur mayası
3 ölçek ılık su
4 çorba kaşığı zeytinyağı
2 çorba kaşığı şeker
1 çorba kaşığı tuz
Pizza hamurlarınızı açtıktan sonra üstünü dilediğiniz malzemelerle süsleyerek farklı lezzetlerde pizzalar yaratabilirsiniz.
Hamurun hazırlanması;
Ilık suyu ve zeytinyağını malzemelerin tamamının iki katı büyüklüğünde çukur bir kaba koyunuz. Hamur mayası, şeker ve tuzu ekleyiniz. Bütün malzemeler çözülene kadar karıştırınız. Unun büyük çoğunluğunu kaba ekleyiniz ve 5 dakika kadar yoğurunuz. Bu esnada gerektiğinde az miktarda un ekleyiniz. Hamur yapışkan değil yumuşak ve elastik hale gelene kadar yoğurmaya devam ettikten sonra hamuru top haline getiriniz ve kabın üstünü temiz, ılık ve nemli bir el havlusu ile kapatınız. Kabı 30 dereceyi geçmeyecek şekilde sıcak bir yere koyunuz. Hamuru 1 saat bu şekilde bekletmeniz mayayı harekete geçirecek ve hamurunuz kabaracaktır.
Pizzanın hazırlanması;
Bir pizza için uygun gördüğünüz miktarda hamuru alarak ve yapışmasını önlemek için bir miktar un serperek hamuru elle veya ince bir oklava kullanarak açınız. Pizzanın alt kısmı ve kürek için yarı yarıya normal un ve irmik unu karışımı kullanarak serpme işlemini yapmanız pizzanızın tabanının yapışmasını engelleyecektir.
Açmış olduğunuz hamura dilediğiniz malzemeleri katarak farklı lezzetlerde pizzalar yaratabilirsiniz. Unutulmamalıdır ki, lezzetli bir pizzanın sırrı pizza fırında pişerken üst kısmının kurumasını engellemektir. Tecrübeli ustaların bu konudaki tercihi domatesli sos ve tartışmasız olarak mozzarella peyniridir.
Pizzanın pişirilmesi;
Odun Fırınınızı kullanma kılavuzundaki öneri ve uyarılara dikkat ederek yakınız. Fırınınızın sıcaklığını pişirme arzunuza göre gerekli miktarda odun atarak veya fırınınızın alt kapağındaki sürgüyü açıp kapayarak ayarlayabilirsiniz. Önerimiz ilk grup odun iyice yandıktan ve alevin gücü azaldıktan sonra gerektiğinde ateşe yeni odun ekleyerek yemeklerinizi pişirmenizdir. Pişirme işlemini 500 derecede yapmanız pizzanızın daha çabuk ve yüksek ısıyla pişmesini sağlayacakken, 400 derecede pişecek pizza için pişirme süresi daha uzun olacaktır.
Alternatif olarak pizzanızı önce ters çevrilmiş bir pizza tepsisinin üzerinde fırına yerleştirip üst malzemeler piştikten sonra tepsiyi alarak pizzayı doğrudan taş tabana koyabilirsiniz. Bu suretle pizzanızın önce üstü pişecek daha sonra altı kıtırlaşacaktır.

GÜL BÖREĞİ

Malzemeler (4 kişilik):

2 adet yumurta
½ kg. yufka
100 gr. tulum peyniri
Yarım demet taze maydanoz
½ litre süt
1 çay bardağı margarin
Çörek otu

Böreklerin hazırlanması;
Yufkaları üstüste sererek 4 eşit parçaya bölünüz. Bir tavayı hafif ısıtarak margarini eritiniz. Elde ettiğiniz her üçgen parçaya eritmiş olduğunuz margarini hafifçe sürünüz. Maydanozu ince ince kıyınız ve çukur bir kapta tulum peyniri ile iyice karıştırınız. Hazırladığınız bu karışımı uygun gördüğünüz miktarlarda böreklerinizin iç malzemesi olarak kullanınız.
Üçgen yufka parçalarını rulo yaparak sarınız ve kendi etrafında döndürerek daire şekli veriniz.
Yumurtaları çukur bir kapta çırpınız ve içine sütü ekleyerek iyice karıştırınız. Bu karışımı küçük bir fırça yardımı ile hazırlamış olduğunuz böreklerin üzerine iyice yedirerek sürünüz ve üzerine yeterli miktarda çörek otu serpiniz.

Böreklerin pişirilmesi;
Odun Fırınınızı kullanma kılavuzundaki öneri ve uyarılara dikkat ederek yakınız. İlk grup odun iyice yandıktan ve alevin gücü azaldıktan sonra börekleri fırınınız ile birlikte gelen fırın tepsisi içinde fırının taş zeminine koyunuz. Fırınınızın sıcaklığını bu esnada yaklaşık 300 derece civarlarında tutmak için fırının aşağı kapağındaki sürgüyü açıp kapayarak ayar yapınız, gerektiğinde odun ekleyiniz. Böreklerinizi üzerleri altın sarısı rengini alana kadar pişiriniz. Böreklerinizi sıcak olarak servis ediniz.

KİREMİTTE BALIK

Malzemeler (4 kişilik):

2 adet balık
2 adet domates
1 adet limon
2 adet çarliston biber (veya acı olmayan yeşil sivri biber)
Sıvı yağ
Tuz
Karabiber
Balıkların hazırlanması;
Balıkları bağırsaklarını çıkararak temizleyip, kafaları ve kuyruklarını keserek ayırınız. Balıkları, bir tarafı kılçıklı, diğer tarafı kılçıksız olmak üzere fileto olarak ikiye ayırınız. Hazırlamış olduğunuz filetoları iyice yıkadıktan sonra hafifçe tuzlayıp biberleyiniz. Odun Fırınında pişirmek için kullanacağınız toprak kabı yağladıktan sonra balıkları derili kısımları alta gelecek tarzda yerleştiriniz. Üzerlerine çekirdekleri çıkarılmış ve halkalar halinde kesilmiş domates, limon ve soğanları yerleştiriniz. Çekirdekleri çıkarılmış ve uzunlamasına kesilmiş biberleri de yerleştiriniz.

Balıkların pişirilmesi;
Odun Fırınınızı kullanma kılavuzundaki öneri ve uyarılara dikkat ederek yakınız. İlk grup odun iyice yandıktan ve alevin gücü azaldıktan sonra toprak kabı fırınınızın taş zeminine koyunuz. Fırınınızın sıcaklığını bu esnada yaklaşık 300 derece civarlarında tutmak için fırının aşağı kapağındaki sürügüyü açıp kapayarak ayar yapınız, gerektiğinde odun ekleyiniz. Balıklarınızı üzerleri hafif yanıncaya kadar pişiriniz. Sıcak servis yapınız.

ELMALI TURTA

Malzemeler (10 dilimli turta için):

¼ ölçek esmer şeker
¼ ölçek toz şeker
1 çorba kaşığı beyaz un
1 çay kaşığı ince dilimlenmiş limon kabuğu
¼ çay kaşığı toz tarçın
¼ çay kaşığı toz muskat cevizi
6 adet orta boy elma
1 ölçek koyu kuru üzüm
1 paket turta hamuru karışımı
Turtanızın üstü için;
1 büyük yumurta, çırpılmış
1 çay kaşığı toz şeker

Turtanın hazırlanması;
20 cm.'lik bir turta kabını turtanızın dibinin yapışmasını engellemek için sıvı yağ ile çok ince bir katman oluşturacak şekilde iyice yağlayınız. Büyük derin bir kap içerisinde esmer şeker, toz şeker, un, ince dilimlenmiş limon kabuğu, tarçın ve muskat cevizinizi iyice karıştırınız. Elmaları soyunuz, orta kısmını çıkardıktan sonra, ince şekilde dilimleyiniz. Elma dilimlerini ve kuru üzümleri daha önce hazırladığınız karışıma koyunuz ve iyice karıştırınız ve hazırlamış olduğunuz turta kabına aktarınız.
Hazır turta hamurunuzu kabın üzerine yerleştiriniz ve kenarlarını kabın kenarlarına değecek şekilde bastırınız. Eğer taşan kısımlar varsa bıçak ile kesiniz. Sivri bir bıçak ile buharın pişme esnasında dışarı çıkabilmesi için havalandırma delikleri açınız.
Turtanızın üstü için, çırpılmış yumurtayı turtanızın üst kısmına bir fırça yardımı ile sürünüz ve toz şekeri serpiniz.

Turtanın pişirilmesi;
Odun Fırınınızı kullanma kılavuzundaki öneri ve uyarılara dikkat ederek yakınız. İlk grup odun iyice yandıktan ve alevin gücü azaldıktan sonra içinde turtanızın bulunduğu turta kabını Odun Fırınınızın taş zeminine yerleştiriniz. Fırınınızın sıcaklığını bu esnada yaklaşık 300 derece civarlarında tutmak için fırının aşağı kapağındaki sürgüyü açıp kapayarak ayar yapınız, gerektiğinde odun ekleyiniz. 25 ila 30 dakika veya turtanızın üst kısmı altın sarısına dönüşüne kadar pişiriniz. Turtanızı fırından çıkarttıktan sonra 30 dakika kadar soğumaya bırakınız ve halen ılıkken servis yapınız.

PİDE

Malzemeler (2 adet pide veya 4 adet lavaş için):

Mayalı karışım için;
20 gr. yaş maya
1 çay kaşığı tuz
2 çorba kaşığı un
½ su bardağı su
Hamur için;
2 su bardağı beyaz un
1 tatlı kaşığı tuz
2 çorba kaşığı zeytinyağı
Pidenin üstü için;
1 adet çırpılmış yumurta sarısı
1 çay kaşığı çörek otu
Hamurun hazırlanması;
Mayalı karışım malzemelerini geniş bir kâsede karıştırınız ve 20 dakika bekletiniz. Un ve tuzu eleyip içine mayalı karışımı ve zeytinyağını ekleyiniz ve bütün karışımı iyice karıştırınız. Oluşan hamur yapışkan değil yumuşak ve elastik bir hal alana kadar yoğurmaya devam edip sonra hamuru top haline getiriniz ve kabın üstünü temiz, ılık ve nemli bir el havlusu ile kapatınız. Kabı 30 dereceyi geçmeyecek şekilde sıcak bir yere koyunuz. Hamuru bir saat bu şekilde bekletmeniz mayayı harekete geçirecek ve hamurunuz kabaracaktır.
Pidelerin hazırlanması;
Hamuru tekrar yoğurup ikiye ayırınız. Elde etmiş olduğunuz iki top hamuru ayrı ayrı tekrar yoğurup 5 ila 10 dakika dinlenmeye bırakınız. Her bir top hamura yuvarlak şekil veriniz ve üzerine basarak yassılaştırınız.
Pidelerin pişirilmesi;
Odun Fırınınızı kullanma kılavuzundaki öneri ve uyarılara dikkat ederek yakınız. Pideleri unlamış olduğunuz fırıncı küreğinizin üzerine yerleştiriniz ve üzerlerine yumurta sarısı sürünüz. İlk grup odun iyice yandıktan ve alevin gücü azaldıktan sonra pideleri fırıncı küreği yardımıyla Odun Fırınınızın taş zeminine yerleştiriniz. Fırınınızın sıcaklığını bu esnada yaklaşık 300 derece civarlarında tutmak için fırının aşağı kapağındaki sürgüyü açıp kapayarak ayar yapınız, gerektiğinde odun ekleyiniz. Pideleri 8 ila 10 dakika pişiriniz. Sıcak sıcak servis yapınız. Pidenizin yanında tulum peyniri ve halis tereyağı yemeniz keyfinizi daha da arttıracaktır.
Lavaşların hazırlanması;
Yukarı tarif edildiği gibi pide hamurunuzu yumurta büyüklüğünde parçalara ayırın ve ince bir oklava yardımı ile açabildiğiniz kadar ince açınız. Üzerine çörek otu serpiniz.
Lavaşların pişirilmesi;
Lavaşlarınızı unlanmış fırıncı küreği yardımıyla Odun Fırınınızın taş zeminine yerleştiriniz. Sıcak zeminde yaklaşık 1-2 dakika içerisinde lavaşlarınız kabaracaktır.

EKMEK

Malzemeler (2 adet ekmek için):

1 yumurta sarısı çırpılmış
2 çorba kaşığı yaş maya
3 çay kaşığı suda eritilmiş tuz
1 ¼ su bardağı ılık su
4 ½ su bardağı beyaz un
Hamurun hazırlanması;
1 su bardağı ve 1 çorba kaşığı suyu 3 ¾ su bardağı unla karıştırınız. Geri kalan suda mayayı bulamaç gibi yapıp eritiniz. Bu bulamacı una ekleyiniz ve hamur yapışkan değil yumuşak ve elastik bir hal alana kadar yoğurmaya devam edip sonra hamuru top haline getiriniz. Kabın üstünü temiz, ılık ve nemli bir el havlusu ile kapatınız. Kabı 30 dereceyi geçmeyecek şekilde sıcak bir yere koyunuz. Hamuru bir saat bu şekilde bekletmeniz mayayı harekete geçirecek ve hamurunuz kabaracaktır. Kabardıktan sonra hamuru tekrar yoğurunuz. Tuzlu suyu ve kalan unu hamura ekleyip, iyice karıştırarak yoğurunuz. Hamurdan iki adet somun yapınız ve bir süre dinlendiriniz.

Ekmeklerin pişirilmesi;
Odun Fırınınızı kullanma kılavuzundaki öneri ve uyarılara dikkat ederek yakınız. Somunları üzerine un serpilmiş fırıncı küreğine yerleştiriniz. En son olarak ekmeklerinizin üzerine 1 yumurta sarısı sürünüz ve susam veya tercihinize göre çörek otu serpiniz. İlk grup odun iyice yandıktan ve alevin gücü azaldıktan sonra ekmekleri fırıncı küreği yardımıyla Odun Fırınınızın taş zeminine yerleştiriniz. Fırınınızın sıcaklığını bu esnada yaklaşık 300 derece civarlarında tutmak için fırının aşağı kapağındaki sürgüyü açıp kapayarak ayar yapınız, gerektiğinde odun ekleyiniz.
Ekmekleri 20 dakika boyunca veya ekmekler altın rengine gelinceye veya ekmeğin altına vurulduğunda boşluk hissi veren tok bir ses gelene kadar pişiriniz.
Odun hoş kokusunun lezzet kattığı ekmeğinizi sıcak olarak servis yapınız.

LAVAŞ

Malzemeler (2 adet pide veya 4 adet lavaş için):

Mayalı karışım için;
20 gr. yaş maya
1 çay kaşığı tuz
2 çorba kaşığı un
½ su bardağı su
Hamur için;
2 su bardağı beyaz un
1 tatlı kaşığı tuz
2 çorba kaşığı zeytinyağı
Pidenin üstü için;
1 adet çırpılmış yumurta sarısı
1 çay kaşığı çörek otu
Hamurun hazırlanması;
Mayalı karışım malzemelerini geniş bir kâsede karıştırınız ve 20 dakika bekletiniz. Un ve tuzu eleyip içine mayalı karışımı ve zeytinyağını ekleyiniz ve bütün karışımı iyice karıştırınız. Oluşan hamur yapışkan değil yumuşak ve elastik bir hal alana kadar yoğurmaya devam edip sonra hamuru top haline getiriniz ve kabın üstünü temiz, ılık ve nemli bir el havlusu ile kapatınız. Kabı 30 dereceyi geçmeyecek şekilde sıcak bir yere koyunuz. Hamuru bir saat bu şekilde bekletmeniz mayayı harekete geçirecek ve hamurunuz kabaracaktır.
Pidelerin hazırlanması;
Hamuru tekrar yoğurup ikiye ayırınız. Elde etmiş olduğunuz iki top hamuru ayrı ayrı tekrar yoğurup 5 ila 10 dakika dinlenmeye bırakınız. Her bir top hamura yuvarlak şekil veriniz ve üzerine basarak yassılaştırınız.
Pidelerin pişirilmesi;
Odun Fırınınızı kullanma kılavuzundaki öneri ve uyarılara dikkat ederek yakınız. Pideleri unlamış olduğunuz fırıncı küreğinizin üzerine yerleştiriniz ve üzerlerine yumurta sarısı sürünüz. İlk grup odun iyice yandıktan ve alevin gücü azaldıktan sonra pideleri fırıncı küreği yardımıyla Odun Fırınınızın taş zeminine yerleştiriniz. Fırınınızın sıcaklığını bu esnada yaklaşık 300 derece civarlarında tutmak için fırının aşağı kapağındaki sürgüyü açıp kapayarak ayar yapınız, gerektiğinde odun ekleyiniz. Pideleri 8 ila 10 dakika pişiriniz. Sıcak sıcak servis yapınız. Pidenizin yanında tulum peyniri ve halis tereyağı yemeniz keyfinizi daha da arttıracaktır.
Lavaşların hazırlanması;
Yukarı tarif edildiği gibi pide hamurunuzu yumurta büyüklüğünde parçalara ayırın ve ince bir oklava yardımı ile açabildiğiniz kadar ince açınız. Üzerine çörek otu serpiniz.
Lavaşların pişirilmesi;
Lavaşlarınızı unlanmış fırıncı küreği yardımıyla Odun Fırınınızın taş zeminine yerleştiriniz. Sıcak zeminde yaklaşık 1-2 dakika içerisinde lavaşlarınız kabaracaktır.

LAHMACUN

2 su bardağı un
2 çay kaşığı tuz
3 gr. kuru hamur mayası
½ tatlı kaşığı toz şeker
¼ su bardağı ılık su
150 gr. yoğurt
400 gr. domates
1 orta boy soğan
250 gr. kıyma
1 demet maydanoz
5 diş sarımsak
5 adet sivri biber
1 çay kaşığı karabiber
1 çay kaşığı kırmızı biber
Hamurun hazırlanması;
Yoğurma kabının malzemelerin iki katı hacimde olmasına dikkat ediniz. Kuru mayayı yoğurma kabına koyup ılık suyu ve şekeri ekleyiniz. Maya eriyene kadar karıştırınız. Erimiş mayalı karışımın içine yoğurdu, 1 çay kaşığı tuzu ve unu ilave ettikten sonra hamurunuzu elinize yapışmayacak şekilde pürüzsüz hale gelinceye kadar yoğurunuz. Yoğurmanın sonunda hamur karışımını top haline getirip üzerini temiz, nemli bir el havlusu ile örttükten sonra 30 dereceyi aşmayacak sıcaklıkta ılık bir yere dinlenmesi için bırakınız. Yaklaşık 20 dakika bekledikten sonra hamurunuzun içindeki maya aktif hale gelmiş ve hamurunuz kabarmış olacaktır.

Lahmacunların pişirilmesi;
Bir kenarda lahmacunların üstüne gelecek malzemeyi hazırlayınız. Soğan, maydanoz ve sivri biberleri çok ince doğrayınız. Kabuklarını soyduğunuz domatesleri de minik küpler halinde doğrayınız. Bir kapta domatesi, soğanı, kıymayı, maydanozu, dövülmüş sivri biberi, sarımsağı, bir çay kaşığı tuzu, kırmızı biberi ve karabiberi karıştırınız.
Hamuru yumurta büyüklüğünde parçalara ayırınız. Her parçayı unlayarak elinizle yarım santim kalınlığında yuvarlayarak olarak açınız. Hazırladığınız harcı açtığınız hamurlara kenarlarda 1 cm. boşluk kalacak şekilde yayınız.
Odun Fırınınızı kullanma kılavuzundaki öneri ve uyarılara dikkat ederek yakınız. Fırınınızın sıcaklığını pişirme arzunuza göre gerekli miktarda odun atarak veya fırınınızın alt kapağındaki sürgüyü açıp kapayarak ayarlayabilirsiniz. Önerimiz ilk grup odun iyice yandıktan ve alevin gücü azaldıktan sonra gerektiğinde ateşe yeni odun ekleyerek yemeklerinizi pişirmenizdir. Pişirme işlemini 500 derecede yapmanız lahmacunların daha çabuk ve yüksek ısıyla pişmesini sağlayacakken, 400 derecede pişecek lahmacunlar için pişirme süresi daha uzun olacaktır.

ODUN FIRINI BAHÇEDE BALKONDA